Wyciąg z regulaminu Biblioteki WNS


Wyciąg z regulaminu Biblioteki WNS

Wyciąg z regulaminu Biblioteki WNS

Rozdział VII. Udostępnianie zbiorów

pomieszczenie biblioteki

§ 30

Prawo do korzystania z usług Biblioteki posiadają :

  1. użytkownicy indywidualni,
  2. biblioteki uprawnione do wypożyczeń międzybibliotecznych.

§ 31

Korzystający ze zbiorów mają obowiązek szanowania udostępnionych im materiałów i odpowiadają za wszelkie straty powstałe z ich winy.

§ 32

Godziny pracy Biblioteki podaje się do wiadomości czytelników poprzez wywieszenie harmonogramu oraz podanie informacji na stronie internetowej Biblioteki.

O każdorazowej zmianie czasu udostępniania zbiorów uprzedza się czytelników poprzez wywieszenie odpowiedniego zawiadomienia i informację na stronie internetowej.

§ 33

Zbiory Biblioteki udostępnia się :

  1. w czytelni,
  2. poprzez wypożyczenia indywidualne,
  3. poprzez wypożyczenia międzybiblioteczne,
  4. poprzez sieć komputerową, w przypadku zbiorów elektronicznych.

CZYTELNIA

§ 34

Czytelnia jest dostępna dla wszystkich osób zainteresowanych księgozbiorem Biblioteki.

§ 35

 Warunkiem korzystania z czytelni jest  ważna legitymacja studencka lub legitymacja pracownika UWr (ewentualnie dokument tożsamości); dla osób spoza Uniwersytetu Wrocławskiego ważny dokument tożsamości.

§ 36

W czytelni udostępnia się zbiory własne Biblioteki oraz sprowadzone drogą wypożyczeń międzybibliotecznych.

W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny, z którego korzystać można wyłącznie na miejscu.

§ 37

Materiały biblioteczne znajdujące się w magazynach należy zamawiać komputerowo lub na rewersach tradycyjnych.

Prawo do składania rewersów komputerowych do czytelni nabywają czytelnicy z chwilą aktywowania konta bibliotecznego na podstawia elektronicznej legitymacji.

§ 38

Na materiały znajdujące się w magazynach czytelnik składa zamówienie na rewersie :

  1. komputerowym – na materiały biblioteczne znajdujące się w katalogu komputerowym,
  2. tradycyjnym – na materiały biblioteczne nieopracowane komputerowo.

§ 39

Wynoszenie materiałów udostępnianych w czytelni poza Bibliotekę bez wiedzy dyżurnego bibliotekarza jest równoznaczne z ich przywłaszczeniem i podlega sankcjom przewidzianym prawem.

§ 40

Użytkowników czytelni obowiązuje :

  1. pozostawienie w szatni wierzchnich okryć, teczek, toreb, torebek, plecaków, pokrowców na laptopy itp.,
  2. pozostawienie u dyżurnego bibliotekarza dokumentu uprawniającego do korzystania z czytelni,
  3. zachowanie ciszy, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków i napojów oraz palenia tytoniu bądź e-papierosów,
  4. zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych na terenie czytelni,
  5. stosowanie się do ustawy o prawie autorskim.

§ 41

Na pracownikach pełniących dyżur w czytelni spoczywa obowiązek sprawdzenia w obecności czytelnika stanu zachowania udostępnianych zbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem kompletności dzieł – przed udostępnieniem i przy ich zwrocie.

§ 42

Czytelnik może korzystać z materiałów przyniesionych ze sobą po uprzednim okazaniu ich dyżurnemu bibliotekarzowi.

§ 43

Czytelnia posiada stanowiska komputerowe przeznaczone do korzystania z baz danych zakupionych przez UWr.

§ 44

Czytelnicy mogą korzystać z komputerów tylko zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. w celach naukowo-badawczych i edukacyjnych.

Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Instalowanie innych programów i dokonywanie zmian w już istniejących jest niedopuszczalne.

WYPOŻYCZANIE

§ 45

Wypożyczalnia prowadzi wypożyczanie indywidualne materiałów bibliotecznych poza Bibliotekę dla studentów, doktorantów i pracowników Wydziału.

§ 46

  1. Prawo do wypożyczania użytkownik uzyskuje z chwilą aktywowania konta bibliotecznego.
  2. Podstawą do aktywowania konta bibliotecznego jest :

– dla pracowników Wydziału – dowód osobisty,

– dla studentów i doktorantów Wydziału – „karta zobowiązań studenta”, dowód osobisty oraz elektroniczna legitymacja studencka,

-dla obcokrajowców, studentów Wydziału,” karta zobowiązań studenta”, dokument tożsamości (paszport) oraz elektroniczna legitymacja studencka.

§ 47

Aktywowane konto biblioteczne jest ważne na okres danego roku akademickiego. Może być prolongowane na następny rok akademicki po dokonaniu rozliczenia wypożyczeń z ubiegłego roku akademickiego oraz okazaniu następujących dokumentów:

  1. dla studentów i doktorantów – ważnej legitymacji studenckiej,
  2. dla pracowników Wydziału- dowodu osobistego.

§ 48

Uprawnienia do wypożyczania nie mogą być przekazywane innej osobie. Nieprzestrzeganie tego postanowienia pociąga za sobą pozbawienie właściciela konta bibliotecznego oraz osoby bezprawnie z niego korzystającej prawa do korzystania ze zbiorów Biblioteki.

§ 49

  1. Student ze stwierdzoną niepełnosprawnością ma prawo wyznaczyć pełnomocnika do wypożyczania, prolongowania i zwrotu książek.
  2. Pełnomocnik niepełnosprawnego studenta przedstawia w wypożyczalni pełnomocnictwo, zgodnie z wzorem określonym w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu, z podpisem poświadczonym przez pracownika wypożyczalni miejscowej.
  3. Pełnomocnictwo, o którym mowa w ust.2, przedłużane jest na kolejny rok akademicki wraz z aktywacją konta bibliotecznego.

§ 50

Użytkownik zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia wypożyczalni miejscowej o każdej zmianie danych osobowych i danych kontaktowych.

§ 51

Prolongaty konta bibliotecznego można dokonać w Wypożyczalni Biblioteki Wydziałowej lub Wypożyczalni Biblioteki Uniwersyteckiej.

§ 52

Do korzystania z usług wypożyczalni tracą prawo:

  1. studenci – po wygaśnięciu uprawnień studenckich lub niedopełnieniu formalności wymaganych przy prolongacie uprawnień,
  2. pracownicy – po ustaniu stosunku pracy,
  3. użytkownicy uporczywie naruszający postanowienia Regulaminu Biblioteki.

§ 53

Zamówienia na książki realizowane są na podstawie:

  1. rewersu komputerowego – na książki znajdujące się w komputerowej bazie katalogowej ,
  2. czytelnie wypełnionego rewersu tradycyjnego – na książki nieopracowane komputerowo.

Podpis na rewersie jest równoznaczny z przyjęciem przez czytelnika odpowiedzialności za wypożyczone dzieło oraz jego zwrot w ustalonym terminie.

§ 54

Nie wypożycza się poza Bibliotekę :

  1. zbiorów specjalnych,
  2. dzieł wydanych do roku 1945,
  3. czasopism,
  4. dzieł rzadkich i cennych,
  5. dzieł z księgozbioru czytelni,
  6. dzieł wymagających konserwacji,
  7. dzieł sprowadzonych drogą wypożyczeń międzybibliotecznych,
  8. egzemplarzy specjalnie oznaczonych z przeznaczeniem do korzystania na miejscu.

§ 55

Biblioteka wypożycza:

  1. nauczycielom akademickim – 20 woluminów na okres nie dłuższy niż 360 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  2. studentom – 10 woluminów na okres nie dłuższy niż 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  3. studentom dwóch lub więcej kierunków studiów na Wydziale Nauk Społecznych – 20 woluminów na okres nie dłuższy niż 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca roku akademickiego,
  4. studentom studiów doktoranckich – 15 woluminów na okres nie dłuższy niż 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  5. studentom ze stwierdzoną niepełnosprawnością – 20 woluminów  na okres nie dłuższy niż 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  6. pracownikom Wydziału niebędącym nauczycielami akademickimi – 10 woluminów na okres nie dłuższy niż 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  7. emerytowanym pracownikom Wydziału – 10 woluminów na 90 dni, z obowiązkiem rozliczenia się do końca danego roku akademickiego,
  8. w uzasadnionych przypadkach Biblioteka ma prawo wypożyczyć książki na krótszy okres lub zażądać ich zwrotu przed upływem terminów określonych w ust. 1-7,
  9. czytelnik może uzyskać jednorazową prolongatę terminu zwrotu wypożyczonego dzieła pod warunkiem , że nie zostało ono w tym czasie zamówione przez innego czytelnika.

§ 56

W uzasadnionych przypadkach ilość woluminów niezbędna do pracy naukowej i dydaktycznej może zostać zwiększona, a termin zwrotu prolongowany.

§ 57

W przypadku niedotrzymania terminu zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych Biblioteka może stosować następujące sankcje :

  1. blokowanie konta czytelnika,
  2. upomnienie indywidualne przesłane na adres e-mailowy czytelnika lub na adres zamieszkania,
  3. upomnienie zbiorowe – przekazanie do Dziekanatów listy studentów zalegających ze zwrotem książek,
  4. wezwanie ostateczne – pismo polecone wzywające czytelnika do zwrotu materiałów bibliotecznych w ściśle określonym terminie.

§ 58

Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych Biblioteka ma prawo pobierać kary pieniężne. Wysokość kary ustala Kierownik Biblioteki  w porozumieniu z Komisją Biblioteczną i Dziekanem Wydziału.

§ 59

  1. Wypożyczone materiały biblioteczne powierza się opiece czytelnika, który winien sprawdzić ich stan w obecności bibliotekarza i zgłosić ewentualne uszkodzenia. Za wszelkie uszkodzenia nieujawnione w chwili odbioru materiałów bibliotecznych, a stwierdzone przy ich zwrocie, czytelnik odpowiada materialne.
  2. Na pracownikach pełniących dyżur w wypożyczalni spoczywa obowiązek sprawdzenie w obecności czytelnika stanu zachowania udostępnionych zbiorów przed udostępnieniem i przy ich zwrocie.

§ 60

W przypadku zagubienia lub uszkodzenia wypożyczonego dzieła, czytelnik jest zobowiązany odkupić je w takim samym wydaniu oraz wykonać oprawę introligatorską, jeżeli taką dzieło posiadało.

§ 61

Jeśli odkupienie dzieła nie jest możliwe Biblioteka ustala sposób uregulowania zobowiązań czytelnika w jednej z wymienionych form :

  1. odkupienie dzieła w innym wydaniu,
  2. odkupienie innego dzieła wskazanego przez Bibliotekę w cenie stanowiącej wielokrotność wartości zagubionego dzieła (zgodnie z : Instrukcją do regulaminu Biblioteki WNS UWr dotyczącą zasad zwrotu i wyceny książek zagubionych lub zniszczonych).

WYPOŻYCZANIE MIĘDZYBIBLIOTECZNE

§ 62

Biblioteka prowadzi wypożyczanie międzybiblioteczne dla potrzeb pracowników Wydziału w ramach sieci bibliotek specjalistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

§ 63

Wypożyczenia międzybiblioteczne spoza sieci bibliotek specjalistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego są realizowane poprzez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną Biblioteki Uniwersyteckiej.

§ 64

Dzieła sprowadzone drogą wypożyczeń międzybibliotecznych udostępniane są wyłącznie w czytelni, w terminach ustalonych przez bibliotekę wypożyczającą.

USŁUGI REPROGRAFICZNE

§ 65

Biblioteka, w miarę możliwości, wykonuje na zamówienie czytelnika skany materiałów bibliotecznych ze zbiorów własnych,  przestrzegając prawa autorskiego.

Rozdział VIII. Działalność informacyjna

§ 66

Biblioteka udziela informacji biblioteczno-bibliograficznych w oparciu o zbiory własne.

§ 67

Warsztat informacyjny Biblioteki obejmuje :

  1. specjalistyczny księgozbiór biblioteczny,
  2. specjalistyczne bazy danych,
  3. bazy publikacji pracowników naukowych.

§ 68

Do obowiązków Biblioteki należy prowadzenie zajęć z przysposobienia bibliotecznego oraz informacji naukowej dla studentów Wydziału.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
logo Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusz społeczny
NEWSLETTER
Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Przechodzę do polityki prywatności
Return